Regleringar
EU-regleringar som trätt i kraft är bl.a. MiFID2 (Markets in Financial Instruments Directive), PSD2 (Payment Services Directive) med PAD (Betalkontodirektivet) och GDPR (General Data Protection Regulation).
Banken leds av en bolagsstyrelse med säte i Borås. Du som kund skall ha fördel av vår kunskap om den lokala marknaden. Vi lyssnar på och bryr oss om dig. Våra korta beslutsvägar och närheten till dig som kund ger både dig och banken stora möjligheter.
Vi strävar efter att möjliggöra ett konkurrenskraftigt och välmående Sjuhärad i en föränderlig omvärld.
I mötet med våra kunder är vår lokala förankring unik. Vi känner våra kunder och har en förståelse för deras behov. Bankaffärer är långsiktiga till sin natur och det är de återkommande affärerna som skapar verkliga resultat över tid.